آیا خرید بیمه بدنه به صرفه است؟

بیمه بدنه چیست؟
بیمه کردن به طور کلی کار پرفایده‌ای است، چرا که قرار است با پرداخت حق بیمه‌ای کم، خسارت‌های احتمالی را به راحتی جبران کنید. بیمه بدنه نیز یکی از این انواع بیمه‌هاست که برای جبران خسارت وارد شده به ماشین شما به کار می‌آید. بیمه بدنه برخلاف بیمه شخص ثالث، بیمه‌ای اجباری برای ماشین نیست و شما می‌توانید در صورتی که خواستید این نوع بیمه را برای ماشین خود تهیه کنید تا ماشین‌تان را در برابر خسارت‌های احتمالی حفظ کنید.

بیمه بدنه چه خسارت‌هایی را پوشش می‌دهد؟
شما خودتان با توجه به هزینه‌ای که برای بیمه بدنه خودرو می‌پردازید، سقف و پوشش بیمه بدنه را انتخاب می‌کنید. تصادف، چه خودروی شما پارک شده باشد، چه در حال حرکت، سقوط و واژگونی ماشین، انفجار، آتش‌سوزی، صاعقه، سرقت خودرو، بلایای طبیعی و … از جمله مواردی است که در ابتدای بیمه کردن می‌توانید انتخاب کنید داشته باشید یا خیر. در قراردادی که بین شما و شرکت بیمه برای بیمه بدنه خودرو بسته می‌شود، این موارد ذکر شده و شما بایستی حواس‌تان به پوشش‌دهی یا عدم آن باشد. فقط به خاطر داشته باشید در صورتی که تصادف کرده‌اید، بدون کروکی پلیس محل را ترک نکنید. یکی از پوشش‌های اضافی که فقط بیمه بدنه ایران آن را برای مشتریان ارائه می‌دهد، کشیده شدن خط و خش روی بدنه ماشین است.

بیمه خودرو

نحوه محاسبه بیمه بدنه
میزان حق بیمه‌ای که برای بیمه بدنه خودرو می‌بایست پرداخت کنید، با «ارزش خودرو» و «نرخ حق بیمه» مشخص می‌شود. این دو عامل میزان پرداختی شما را معین می‌کند. به خاطر این‌که قرار است بیمه بدنه خسارت‌های احتمالی به خودروی شما را جبران کند، باید این حق بیمه با ارزش ماشین شما متناسب باشد. پس اگر قیمت خودرو یا قیمت وسایل و قطعات جانبی آن را در ابتدا کم‌تر اعلام کنید، در زمان تعیین خسارت، مبلغ کم‌تری دریافت خواهید کرد و قاعدتا ناراضی خواهید بود. در صورتی که شرکت بیمه بفهمد، فرد بیمه‌گذار دروغ گفته و ادعاهای او صحت نداشته‌اند، می‌تواند در زمان حادثه، هیچ خسارتی پرداخت نکند.

در نهایت مبلغی که می‌بایست پرداخت کنید بستگی به ارزش خودرو، مدل خودرو، سال ساخت خودرو، پوشش‌های اضافی که درخواست دارید و تخفیفاتی که توسط شرکت‌های مختلف بر آن قابل اعمال است، محاسبه می‌شود.

تخفیف بیمه بدنه

تخفیف بیمه بدنه
بیمه بدنه خودرو برخلاف بیمه شخص ثالث، شامل تخفیف می‌شود. شما اگر سالیانه خسارتی از شرکت بیمه‌ای خود دریافت نکنید، سال بعد حق بیمه شما با تخفیف محاسبه خواهد شد. این تخفیف برای سال اول ۲۵ درصد، سال دوم ۳۵ درصد، سال سوم ۴۵ درصد و سال چهارم به بعد ۶۰ درصد و بیش‌تر است. در مقابل حق فرانشیزی که شما باید برای جبران خسارت بپردازید نیز در تصادف اول 10 درصد، دفعه دوم 20 درصد و دفعه سوم 30 درصد است، پس حواس‌تان هم باید به تعداد تصادفات‌تان باشد. در تصادف چهارم به صورت کلی بیمه‌نامه شما باطل خواهد شد.

علاوه‌بر تخفیف‌های سالیانه‌ای که به خودروی شما تعلق می‌گیرد، در مواردی که خودروی شما صفر کیلومتر باشد نیز 20 تا 30 درصد شامل تخفیف خواهد شد. اگر هم اقدام به خرید نقدی بیمه بدنه خودرو کنید 10 درصد تخفیف دیگر نیز شامل حال شما خواهد شد.

هر کدام از شرکت‌های بیمه‌ای به صورت جداگانه نیز تخفیف‌هایی به مشتریان می‌دهند که موارد زیر را شامل می‌شوند:

تخفیف ارزش خودرو برای خودروهای گران‌قیمت
تخفیف‌های گروهی
تخفیف مناسبت‌های خاص
دارندگان بیمه شخص ثالث که از همان شرکت، بیمه بدنه نیز تهیه کنند.
بیمه بدنه خودرو

پیشنهاد امروز

مردان از چه زنانی لذت می برند؟
مردان از چه زنانی لذت می برند؟

برای محاسبه هزینه بیمه بدنه خودروی خود می‌توانید از محاسبه‌گر آنلاین بیمه بازار استفاده کنید و قیمت‌ها و پوشش‌های مختلف شرکت‌های مختلف را با هم مقایسه کنید و بهترین گزینه را انتخاب کنید.