ارتودنسی ثابت بهتر است یا متحرک؟

امروزه افراد زیادی به دنبال مرتب سازی و ردیف کردن دندان هایشان هستند. اما این نکته را باید همواره در نظر داشت که علاوه بر زیبایی ظاهری می بایست به مشکلات و ناهنجاری های دندانی نیز توجه شود تا بتوان بهترین روش درمان را برای بهبود شرایط فرد انتخاب کرد.

برای دریافت مناسب ترین و بهترین نتیجه در خصوص درمان های دندانی می بایست به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد تا بتوان به طور تخصصی به بررسی ناهنجاری ها پرداخت و بهترین شیوه را ارائه داد.

در این مقاله سعی داریم تا تفاوت ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک را برای شما بیان کنیم تا در هنگام مراجعه به متخصص ارتودنسی، اطلاعاتی در اختیار داشته باشید و با مشورت پزشک خود بهترین روش درمانی را انتخاب نمایید.

ارتودنسی ثابت بهتر است یا متحرک؟

ارتودنسی دندان
ارتودنسی دندان عموما برای افرادی که دارای ناهنجاری هایی در ناحیه فک، دندان و دهان می باشند کارآمد است. انواع ناهنجاری ها در هر فرد متفاوت از دیگری می باشد و به همین جهت، شیوه های متفاوتی برای مراجعه کنندگان با مشکلات مختلف وجود دارد که تنها متخصص ارتودنسی می تواند با بررسی به تشخیص آنها بپردازد و بهترین شیوه را ارائه دهد.

ارتودنسی به خودی خود شامل انواع گوناگونی می باشد که به طور کلی می توان به ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک و ارتودنسی نامرئی اشاره کرد.

هر یک از این روش ها خود دارای ویژگی ها وکاربردهای خاصی می باشند. همین امر سبب می شود تا روش های متفاوتی را برای هر شخص نسبت به دیگری در نظر گرفت.

دکتر مسعود داوودیان، متخصص ارتودنسی، در اولین جلسه مراجعه و ویزیت به مشاوره ای تخصصی و بررسی دندان ها و ناهنجاری های موجود در ناحیه فک و دندانی می پردازند و با توجه به مشکلات موجود، یکی از روش های ارتودنسی را متناسب با نیاز دندان های شما انتخاب می کنند تا در جلسه های بعدی به درمان پرداخته شود.

در ادامه به بررسی ارتودنسی ثابت و متحرک می پردازیم:

ارتودنسی ثابت:
ارتودنسی ثابت شیوه ای از روش درمان ارتودنسی دندان می باشد که برای ناهنجاری های شدید دندانی و مشکلات فکی مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش، از دستگاه ارتودنسی ثابت و اجزای ارتودنسی از ابتدای طول درمان تا انتهای درمان استفاده می شود و طی جلسات مراجعه توسط متخصص ارتودنسی تنظیم می شود تا فشار و نیرویی مناسب به دندان ها وارد نماید و به به جا به جایی دندان ها کمک کند.

اعمال فشار در ارتودنسی ثابت، از طریق اجزای ارتودنسی به طور دائمی و مداوم به دندان می باشد. این نیرو سبب جا به جایی دندان ها و در نتیجه قرارگیری در جایگاه استاندارد می شود.

پیشنهاد امروز

مردان از چه زنانی لذت می برند؟
مردان از چه زنانی لذت می برند؟

ارتودنسی ثابت بهتر است یا متحرک؟

اجزای ارتودنسی ثابت شامل براکت های ارتودنسی، سیم ارتودنسی و کش ارتودنسی می شود که توسط ابزارهای ارتودنسی بر روی دندان ها نصب می شود. در این حالت برای اعمال هرگونه تغییرات می بایست به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید.

برای درمان ناهنجاری های و نامرتبی های شدید می بایست از ارتودنسی ثابت کمک گرفت تا در مناسب ترین زمان، بهترین نتیجه را دریافت کرد.

اما ارتودنسی متحرک چیست و در چه مواردی از آن استفاده می شود؟

ارتودنسی متحرک:
ارتودنسی متحرک نیز شیوه ای از درمان ارتودنسی دندان می باشد که عموما برای دندان هایی که دارای مشکلات خفیف و ناهنجاری های ضعبف تری می باشند استفاده می شود.

هم چنین می توان بیان داشت که از ارتودنسی متحرک در اکثر مواقع برای درمان ناهنجاری های کودکان و نوجوانان استفاده می شود. زیرا در کودکان رشد فکی همچنان ادامه دارد و دندان ها می توانند به راحتی جا به جا شوند و اعمال فشار کمتری برای جا به جایی دندان ها وجود خواهد داشت.

اما به طور کلی می توان بیان داشت که ارتودنسی کودکان بسیار راحت تر صورت می پذیرد. زیرا دندان ها به ثبات نرسیده اند و جا به جایی آنها راحت تر از زمانی است که رشد فک و دندان متوقف شده باشد. در این سنین با جا به جایی فک، بافت لثه سریعتر شروع به ترمیم می نماید. در نتیجه برای دریافت نتیجه ی بهتر در ارتودنسی نیاز است تا در سنین پایین تر به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد.

ارتودنسی ثابت بهتر است یا متحرک؟

ارتودنسی متحرک به چه صورت است؟
برای انجام ارتودنسی متحرک در جلسه ابتدایی پزشک متخصص برای انجام رادیوگرافی و عکس برداری از دندان ها شما را به مراکز رادیو گرافی سوق می دهند. پس از بررسی کامل دندان ها و انتخاب شیوه ی ارتودنسی متحرک، قالب گیری از دندان ها صورت می گیرد و این قالب به آزمایشگاه ها و لابراتور مخصوص فرستاده می شود تا پلاک ارتودنسی متحرک متناسب با شکل و قالب دندان های بیمار طراحی شود.

روند استفاده از پلاک متحرک به شیوه ای است که در طول مدت 2 هفته می بایست به پزشک مراجعه شود تا تغییرات دندانی بررسی و در نتیجه برای اعمال تغییرات برای پلاک ارتودنسی اقدام شود.

طریقه ی استفاده از پلاک متحرک آسان تر از اجزای ارتودنسی ثابت می باشد. زیرا با استفاده از ارتودنسی متحرک می توان در هنگام غذا خوردن و مسواک و نخ دندان کشیدن، پلاک را از دهان خارج نموده و مجددا جایگذاری کرد.

آیا روش درمان ارتودنسی ثابت بهتر از ارتودنسی متحرک است؟
در واقع نمی توان گفت که آیا ارتودنسی ثابت بهتر است یا ارتودنسی متحرک، زیرا میزان ناهنجاری ها و نوع ناهنجاری های موجود در هر فرد متفاوت از دیگری می باشد که سبب می شود روش درمان متفاوتی را در نظر گرفت. اما به طور کلی می توان گفت که درمان ارتودنسی ثابت برای افرادی که دچار ناهنجاری های شدید می باشند بسیار کارآمدتر می باشد و از ارتودنسی متحرک برای آنها نمی توان استفاده کرد.

هم چنین از ارتودنسی متحرک نیز برای سنین پایین تر و ناهنجاری های خفیف می توان بهره برد.

هیچ یک از این روش های درمان ارتودنسی ارجحیت نسبت به دیگری ندارند و تنها می بایست متخصص ارتودنسی به بررسی و تشخیص بهترین روش درمانی بپردازد تا شما را به بهترین نتیجه هدایت کند.

برای دریافت مشاوره و اطلاع در خصوص هزینه ارتودنسی می توانید به سایت دکتر مسعود داوودیان، متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید.